Rany cięte są jednym z częstych przyczyn zgłaszania się pacjentów na SOR. Prawidłowe postępowanie z raną nie jest trudne, jednak wymaga zachowania ostrożności i wykluczenia stanów, które mogą zagrozić życiu pacjenta, lub spowodować u niego trwały ubytek zdrowia. Z tego krótkiego podcastu, dowiesz się jak przeprowadzić wywiad, diagnostykę i o czym nie zapomnieć opiekując się chorym z raną zadaną szkłem.

Kurs z Chirurgii – sprawdzony sposób na lepszy wynik!

Starannie wyselekcjonowane materiały, gotowy plan pracy, systematyzacja wiedzy, najlepsza baza pytań – z nami możesz skupić się na tym, co najważniejsze – swojej nauce!

  • Dostępne w abonamencie
Pierwszy zakup
6 miesięcy (185 dni) 49 zł m-c
 
299
Płatność z góry za cały wybrany okres.
Płatność z góry za cały wybrany okres.
Zapisz się

Młoda kobieta: Dzień dobry!

Lekarz: Witam panią, cóż to się stało?

Kobieta: Słoik otwierałam… Pękł mi w rękach! Cholerne ogórki...

Lekarz: Zdejmiemy opatrunek i zaraz zobaczymy. Uuuu… Kiedy to się wydarzyło?

Kobieta: Kilka godzin temu, ja wiem? Ze trzy...

Lekarz: Zbadam teraz, czy wszystkie funkcje ręki są zachowane, potem skontroluję i przemyję ranę. Czy była pani szczepiona na tężec w ostatnich latach?

Kobieta: Nie przypominam sobie.

Lekarz: Uczulenia na jakieś leki? Znieczulenie u dentysty było?

Kobieta: Było, nie jestem uczulona...

Lekarz: Wygląda na to, że funkcje ręki są w porządku, rana jest nieskomplikowana, więc założymy szwy - na oko tak 5-7, podamy szczepionkę i będzie pani wolna. Wszystko opiszę na karcie informacyjnej.

Kobieta: Oczywiście, dziękuję.

LEKTOR:
Drogi słuchaczu, zastanów się, jak należy postąpić w przedstawionej sytuacji.
Po pół roku do lekarza zajmującego się pacjentką przyszło wezwanie do sądu, gdyż w ranie pozostało ciało obce – kawałek szkła w pobliżu stawu śródręczno-paliczkowego. Spowodował poważną infekcję. W efekcie pacjentka doznała zakażenia ścięgien, kości i poważnego uszkodzenia aparatu ruchowego. Jej ręka stała się dożywotnio niesprawna, przez co poszkodowana utraciła zdolność wykonywania obecnego zawodu.
Komentarz

L1: Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś z mojej winy miałby do końca życia niesprawną rękę... Co poszło nie tak? Przecież lekarz obejrzał ranę, przepłukał ją i nie znalazł ciała obcego. Można było zrobić coś więcej?

L2: Tak! Zdecydowanie - wykonać zdjęcie RTG ręki.

L1: A to nie jest przypadkiem tak, że szkła nie widać na zdjęciu?

L2: Nie, nie jest. W przeciwieństwie do przekonań – Zdjęcie RTG w ponad 90% przypadków wykrywa szkło, a jeśli jego kawałki są duże to wykryje je praktycznie zawsze!. Zaleca się wykonanie zdjęcia RTG u KAŻDEGO pacjenta z raną zadaną szkłem.

L1: Przypomniało mi się właśnie, jak na studiach szyłem ranę spowodowaną szkłem, nie pamiętam, by w tamtym przypadku zostało zlecone zdjęcie.

L2: Jeśli tak, to miejmy nadzieję, że do lekarza, który się pod tym podbił, nie przyjdzie podobne wezwanie. Swego czasu pozostawione ciało obce w ranie było najczęstszą przyczyną pozwów wobec lekarzy ratunkowych w USA! Teraz zdarza się to znacznie rzadziej. W dużym stopniu dlatego, że każda rana zadana szkłem ma zrobione zdjęcie RTG.

L1: Czy jakieś inne materiały w ranie też są widoczne?

L2: Pewnie. W RTG zobaczysz metale, kamienie, żużel, grafit (np. z ołówka), niektóre ości, zęby, kości...

L1: Nieźle, zapamiętam. O czymś jeszcze powinienem pamiętać? Co z badaniem zranionej kończyny?

L2: Po pierwsze musisz ocenić ją pod kątem uszkodzenia nerwów obwodowych. Następnie badasz, czy nie ma obrażeń ścięgien. Najlepiej zrobić to przed znieczuleniem, ponieważ ból przy ruchu może wskazywać na ich częściowe uszkodzenie. Potem znieczulasz i jak najdokładniej rewidujesz ranę, szukając ciał obcych i cech uszkodzenia ścięgien. Warto również obficie przepłukać ją wodą lub solą fizjologiczną. Na końcu szyjesz i określasz wskazania do profilaktyki przeciwtężcowej.

L1: A zalecenia?

L2: definicyjnym tonem „Codzienna zmiana opatrunku, kontrola w Poradni Lekarza POZ, po tygodniu celem zdjęcia szwów lub wcześniej w przypadku pojawienia się znamion infekcji” - które również opisujemy.

L1: Dzięki, przyznam, że czuję się teraz dużo pewniej, jeśli chodzi o postępowanie z ranami.

L2: Do usług. :)

Zapamiętaj na Twój Dyżur
Wykonaj RTG u każdego pacjenta z raną zadaną szkłem.
Prawidłowo badaj i dokumentuj zaopatrzenie ruchowe, naczyniowe i nerwowe kończyn.
Dokładnie rewiduj rany – aż do ich dna.