#1 Wstęp
Planujesz naukę do sesji? Chcesz dobrze przygotować się na zaliczenia z zajęć klinicznych? Zdarza Ci się czuć, że ilość materiału, mnogość źródeł i rozbieżności między nimi skutecznie utrudniają Ci efektywną naukę?
W tym wpisie opowiemy Ci o powodach, dla których nauka z Kursami z Nauk Klinicznych to najlepsza pomoc w opanowaniu materiału z przedmiotów klinicznych, a także w spokojnej, systematycznej i efektywnej nauce na studiach na kierunku lekarskim.
#2 Siedem kompleksowych kursów zastępujących podręczniki
Jeśli jesteś na 3., 4., 5. lub 6. roku kierunku lekarskiego, zdecydowanie polecamy Ci nasze Kursy z Nauk Klinicznych. W zależności od tego, jak wygląda plan zajęć na Twojej uczelni, zajęcia kliniczne rozpoczniesz na 3. lub 4. roku studiów. To czas, w którym masz możliwość nauczyć się lekarskiego myślenia, badania przedmiotowego i podmiotowego, kontaktu i prowadzenia relacji z pacjentami, a także okazja, by zapoznać z pracą różnych oddziałów.
Na portalu Więcej niż LEK znajdziesz 7 kursów, które z powodzeniem zastąpią Ci wszystkie podręczniki niezbędne do nauki przedmiotów klinicznych. Dzięki oparciu kursów na źródłach wymienionych w sylabusach polskich uczelni medycznych oraz starannej selekcji informacji możesz mieć pewność, że w jednym miejscu znajdziesz wszystkie materiały niezbędne do nauki. Koniec z kserówkami, skryptami, wertowaniem obszernych podręczników czy googlowaniem ilustracji i schematów.
Kursy z Nauk Klinicznych to:
Kurs z Interny (181 lekcji, 300 godzin nauki),
Kurs z Pediatrii (149 lekcji, 240 godzin nauki),
Kurs z Chirurgii (103 lekcje, 180 godzin nauki),
Kurs z Ginekologii (62 lekcje, 120 godzin nauki),
Kurs z Psychiatrii (52 lekcje, 90 godzin nauki),
Kurs z Medycyny Ratunkowej i Anestezjologii (82 lekcje, 140 godzin nauki),
Kurs z Samodzielnych Nauk Klinicznych – chorób zakaźnych, dermatologii, okulistyki, neurologii, otolaryngologii oraz ortopedii (128 lekcji, 180 godzin nauki).
Prezentowany czas nauki z każdym z kursów jest czasem szacunkowym – możesz samodzielnie zdecydować o poziomie szczegółowości, z jaką chcesz się uczyć, dzięki interaktywnym przypisom (które możesz czytać bądź pomijać), kontekstowym dyskusjom i indywidualnemu planowi pracy.
#3 Jak uczyć się z Kursami z Nauk Klinicznych?
Lekcje na Kursach z Nauk Klinicznych (KNK) zbudowaliśmy w taki sposób, aby realizacja każdej była możliwa w ciągu 1–2 godzin. Dzięki temu możesz uczyć się z nimi z dnia na dzień, przygotowując się do zajęć. Każda lekcja przedstawia jedno kompleksowo opracowane zagadnienie.
Nasza metodyka nauczania znajduje swoje odzwierciedlenie w konstrukcji lekcji na kursie. Właśnie dlatego duży nacisk kładziemy w nich na powtórki, od których będziesz zaczynać naukę każdego dnia. Poprzez pracę z gotowymi zestawami pytań otwartych, które dotyczą tematów przerabianych w poprzednich lekcjach, sprawdzasz swoją wiedzę i powtarzasz najważniejsze zagadnienia. Na początku kursu zestawów powtórkowych jest niewiele, jednak z biegiem czasu systematyzacja wiedzy staje się głównym etapem w toku realizacji lekcji. W ramach powtórek pracujesz z pytaniami otwartymi i albumem map myśli lub własnymi notatkami, samodzielnie odpowiadając na pytania dotyczące najważniejszych zagadnień z lekcji – weryfikowanych na egzaminach czy kolokwiach.
Następny etap lekcji to kompleksowa prezentacja, która pozwolą Ci poznać (i/lub powtórzyć) zagadnienia teoretyczne. To tutaj wydarza się pierwszy kontakt z nowym materiałem. W ramach tego etapu lekcji czytasz i poznajesz treści oraz tworzysz własne notatki. We wszystkich prezentacjach znajdziesz także bibliografię i erraty. Dzięki temu nawet przy długotrwałej nauce masz pewność, że żadne zmiany wynikające z aktualizacji materiału i źródeł Ci nie umkną.
Po zapoznaniu się z prezentacją czeka na Ciebie porcja kontrolnych pytań zamkniętych. Ich rolą jest z jednej strony upewnienie Cię, że wyniosłeś/aś z prezentacji odpowiednie wnioski, a z drugiej – ustrukturyzowanie wiedzy z danego dnia nauki.
#4 Pojedynczo czy w Pakiecie Student?
Kursy z Nauk Klinicznych (KNK) możesz kupować pojedynczo lub w Pakiecie Student. Jeśli jesteś na 3., 4. lub 5. roku studiów, to właśnie Pakiet Student najbardziej Ci polecamy. Dlaczego? Zakup kursów w pakiecie się opłaca. Kupując pojedyncze kursy, otrzymasz dostęp do każdego z nich na 6 miesięcy. Kupując pakiet, otrzymasz dostęp do wszystkich KNK na 12 miesięcy w zdecydowanie atrakcyjniejszej cenie. Co więcej, po zakupie Pakietu Student do Twojej biblioteki kursów dorzucamy Kurs do LEK. Oznacza to zwolnienie z opłaty wstępnej (1599 zł) – aby uczyć się z Kursu do LEK, wystarczy, że wykupisz przedłużenie dostępu do Kursu do LEK lub Abonament WNL.
Najprościej mówiąc: wybierając Pakiet Student, możesz wygodnie uczyć się z niego przez rok, a następnie albo przedłużyć pojedyncze dostępy do wybranych kursów, albo wybrać Abonament WNL, który jednocześnie przedłuży dostęp do wszystkich kursów, jakie posiadasz w bibliotece (czyli zarówno wszystkich KNK, jak i Kursu do LEK).
Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie powyższego rozwiązania głównie z dwóch powodów. Po pierwsze: treści między kursami przenikają się – co oznacza, że na Kursie do LEK znajdziesz czasami te same slajdy, które pojawiały się na Kursach z Nauk Klinicznych. Po drugie: wybierając Pakiet Student, inwestujesz w źródło wiedzy, które jest stale aktualizowane i posłuży Ci przez wiele lat nauki, w każdym momencie, w którym tylko będziesz go potrzebować (w ramach przygotowań do zajęć, egzaminów czy nawet stażu i specjalizacji).
#5 Pomoc w nauce
Na Kursach z Nauk Klinicznych świadczymy stałą, pełną opiekę dydaktyczną. Co to oznacza? Pod każdym pojedynczym slajdem na kursach i każdym pytaniem zamkniętym możesz zostawić komentarz, pisząc o tym, czego nie rozumiesz, co wydaje Ci się trudne lub co chcesz lepiej zrozumieć. Na komentarze każdego dnia odpowiada nasz lekarski zespół dydaktyczny, bazując na źródłach obowiązujących do danego egzaminu czy przedmiotu, a także na najnowszych badaniach naukowych oraz standardach postępowania. Wszystkie komentarze są dostępne publicznie dla naszych kursantów i tworzą drugie – równoległe do prezentacji czy pytań – źródło wiedzy, z którego korzystają kolejne roczniki kursantów.
Pamiętaj, że zadawanie pytań jest kluczowe w procesie nauki. Dzięki temu zbierasz informacje, kierunkujesz i porządkujesz swoją wiedzę – a to sprawia, że zapamiętujesz i potrafisz wykorzystać informacje w praktyce. Z tego miejsca gorąco Cię zachęcamy: nie wahaj się i pytaj o wszystko, co przyjdzie Ci do głowy! Naszym zadaniem jest indywidualne wsparcie Cię w nauce, a odpowiadanie na Twoje pytania pozwala to zadanie wypełnić.
Opieka dydaktyczna to tylko jeden z rodzajów pomocy dostępnych na Kursach z Nauk Klinicznych. Jeśli w Twojej nauce pojawią się zaległości lub w dowolnym momencie poczujesz, że nie osiągasz zakładanych celów, bądź nie wiesz, jak ułożyć swój plan pracy – możesz skorzystać z zakładki „Pomoc w Nauce”. Nasz zespół edukacyjny pomoże Ci przeanalizować trudności i zaplanować proces tak, aby przyniósł maksimum efektów.
Mamy nadzieję, że wszystko to pomoże Ci intuicyjnie poruszać się po kursach, uzyskać pełne zrozumienie i utrzymać wysoką motywację do nauki.
#6 Aktualizacje i nowości w kursach
Nasz zespół stale pracuje nad rozwijaniem i udoskonalaniem Kursów z Nauk Klinicznych. Nie tylko regularnie aktualizujemy istniejące treści, dostosowując nasze materiały dydaktyczne do najnowszych edycji podręczników, standardów postępowania czy doniesień naukowych, ale również sukcesywnie rozszerzamy ich zakres o zupełnie nowe lekcje i rozdziały. W pierwszej połowie 2023 roku dokonaliśmy kilku znaczących publikacji. W Kursie z Pediatrii opublikowaliśmy nowy rozdział z zakresu neurologii dziecięcej. Ponadto do Kursu z Samodzielnych Nauk Klinicznych dodaliśmy nowy rozdział z otolaryngologii oraz zupełnie odświeżyliśmy rozdział z ortopedii, aby dostarczyć Wam najbardziej aktualnych i kompleksowych informacji z tej dziedziny.
Kursy z Nauk Klinicznych to prawdziwa skarbnica wiedzy przekazywanej w sposób przystępny i zrozumiały. Znajdziesz w nich ponad 30 000 merytorycznych slajdów, które gwarantują, że dowiesz się o danym zagadnieniu wszystkiego, co niezbędne. Ponadto na kursach napotkasz ponad 7 000 pytań zamkniętych, które pozwolą Ci sprawdzić wiedzę w praktyce oraz ponad 2 500 pytań otwartych, które aktywizują proces nauki i poprawiają zrozumienie danego tematu, maksymalizując retencję wiedzy. Dzięki temu Kursy z Nauk Klinicznych zapewniają kompleksowe podejście do nauki i są niezastąpionym narzędziem zarówno w toku studiów na kierunku lekarskim, jak i na dalszej ścieżce zawodowej.
#7 Oceny i ewaluacja kursów
Nasi kursanci najlepiej wskazują nam, co najbardziej podoba im się na naszych kursach, lecz także, które obszary warto jeszcze udoskonalić. Dwa lata temu wprowadziliśmy możliwość oceny każdej lekcji. Przez ten czas spłynęło do nas ponad 100 000 odpowiedzi od ponad 2 000 kursantów i kursantek! Dzięki ocenom lekcji weryfikujemy, czy są one zrozumiałe, aktualne i czytelne (prezentacje, slajdy, schematy), wartościowe merytorycznie oraz czy posiadają odpowiednią liczbę materiałów dodatkowych (ilustracji i zdjęć). Na podstawie tak ogromnego zbioru danych podejmujemy dalsze decyzje o rozwoju naszych kursów.
Zespół edukacyjny złożony z liderów kursów, lekarzy i projektantów kilka razy w ciągu roku analizuje zestawienie ocen wszystkich lekcji na kursach Więcej niż LEK. Średnia ocena lekcji na kursach Więcej niż LEK to 92 punkty na 100 możliwych (stan na lipiec 2023 roku)! Z jednej strony to dla nas doskonały wynik, a z drugiej – wciąż pozostawia nam możliwości dalszego rozwoju. Analizując oceny lekcji, podejmujemy decyzje o tym, które prezentacje wymagają uzupełnienia, przeredagowania, dodania ilustracji czy slajdów. Na tej podstawie planujemy przyszłe prace i określamy priorytety zespołów wydawniczych.
Poza ocenami lekcji dwukrotnie w każdym roku prowadzimy granularne analizy całych kursów. Pozwala nam to stale monitorować zadowolenie z nauki z Kursami z Nauk Klinicznych, motywację kursantów, wartość edukacyjną, a także przystępność naszego portalu. Dzięki ocenom lekcji jesteśmy w stałym kontakcie z potrzebami naszych kursantów i odpowiadamy na nie na przełomie kilku miesięcy, a co za tym idzie – obserwujemy stały wzrost zadowolenia z nauki na Portalu WNL.
#8 Podsumowanie
Więcej niż LEK to przestrzeń stworzona przez ludzi, których łączy wspólny cel. Pragniemy wspierać lekarską społeczność w nauce na każdym etapie edukacji. Stworzyliśmy miejsce, w którym od rana do wieczora, 365 dni w roku środowisko lekarskie może dzielić się wiedzą. Miejsce, w którym można spotkać przyjaciół z grupy studenckiej czy starszych znajomych, którzy rozpoczęli już staż i pracę w zawodzie lekarza. Tutaj każde pytanie jest mile widziane i każdy może stać się mentorem dla drugiej osoby. Pamiętaj, że już na wczesnych etapach studiów możesz podjąć decyzje, które wpłyną na przebieg Twojej kariery! Pisząc to, mamy na myśli codzienne budowanie wiedzy i kompetencji, a przez to – zawodowej satysfakcji.
Więcej niż LEK to kompletne doświadczenie edukacyjne, z którym przygotujesz się do efektywnego spędzenia zajęć klinicznych i wyniesienia z nich maksimum względem możliwości, jakie te zajęcia dają, oraz względem swojego potencjału. To też szansa na zbudowanie wiedzy, która pozwoli Ci na świadome wejście w zawód lekarza.
Życzymy Ci, aby wnioski z tego wpisu pomogły Ci podjąć decyzję, z której po latach będziesz zadowolony/a! A jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, jaki kurs wybrać – odezwij się do nas mailowo lub na Messengerze. Nasz zespół komunikacji chętnie przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi Ci w sposób zindywidualizowany.