W ostatniej sesji egzaminacyjnej (wiosna 2023) z Kursem do LEK uczyły się 5202 osoby, czyli ponad 60% zdających Lekarski Egzamin Końcowy.

Dlaczego z każdym rokiem kolejni medycy dołączają do społeczności WNL? Czemu nauka z nami jest efektywna, spokojna i pozwala na najlepsze przygotowanie do tego wymagającego egzaminu? Jak podejść do nauki do LEK, aby wyrobić się w czasie i osiągnąć wynik gwarantujący wymarzoną specjalizację? W tym wpisie blogowym chcemy opowiedzieć Ci o metodyce nauczania Więcej niż LEK a także o powodach, dla których Kurs do LEK jest najchętniej wybieranym przez lekarzy i studentów medycyny rozwiązaniem w przygotowaniu do egzaminu końcowego.

Metodyka nauczania

Czy obiło Ci się o uszy hasło “5 filarów efektywnej nauki Więcej niż LEK”? Jest to zbiór zasad i narzędzi, których używamy tworząc nasze kursy. Opierają się one na naukowo uzasadnionych wytycznych dotyczących nauczania. Dlaczego są powodem, dla którego z naszych kursów skorzystało już niemal 25 tysięcy młodych medyków? Jakimi zasadami kierujemy się tworząc kursy, w tym Kurs do LEK? Poznaj 5 filarów efektywnej nauki WNL!

  1. Selekcja materiału. Ile razy podczas nauki na studiach nie wiedziałeś(-aś) z czego się uczyć? Masz za sobą dziesiątki godzin na zdobycie kserówek, zrobienie notatek, wyłapanie tego, co istotne? Pierwszy filar efektywnej nauki odpowiada na ten problem. W kursie znajdziesz kompleksowe, pogrupowane tematycznie, interaktywne lekcje, które w pełni zastępują naukę z podręczników. Lekcje te są tworzone i cyklicznie aktualizowane według najnowszych źródeł publikowanych przez CEM i obowiązujących do LEK. Co najważniejsze – prezentacje zawierają już wyselekcjonowaną wiedzę dedykowaną nauce do LEK, dzięki czemu nie musicie przekopywać się przez sterty podręczników, artykułów i wytycznych. Informacje na slajdach zaprezentowane są czytelnie i przejrzyście. Kurs do LEK jest kursem powtórkowym, więc informacje z wiedzy podstawowej czy wykraczające poza poziom LEK umieściliśmy w interaktywnych przypisach na slajdach – które możecie przeczytać lub nie, zależnie od preferencji – dzięki czemu sam(-a) decydujesz o poziomie szczegółowości swojej nauki!
  2. Plan pracy. Czy zdarzyło Ci się siadać do nauki i nie wiedzieć, od czego zacząć? A może nigdy nie zaplanowałeś(-aś) nauki w czasie, zwykle czekając na ostatnie tygodnie przed egzaminem? W WNL wiemy, że podstawą sukcesu edukacyjnego jest dobry plan pracy i takie rozłożenie nauki w czasie, aby gwarantowała ona przerobienie wszystkich tematów i zagadnień wymaganych na LEK, powtórzenie ich, a także przerobienie niezbędnych pytań egzaminacyjnych – w tym bazy pytań CEM. Z Kursem do LEK możesz zaplanować naukę z lekcjami czy rozwiązywanie pytań z bazy w określonych przez siebie ramach czasowych. Na bieżąco będziesz też informowany(-a) o swoich postępach w nauce. Na naszych kursach wychodzimy z gotową propozycją planu nauki, który bazując na tym, jak przed Tobą uczyły się tysiące lekarzy i studentów, proponuje bezpieczny i spokojny rozkład materiału w czasie. W każdej chwili możesz go jednak zmodyfikować i dopasować do własnych predyspozycji i wiedzy wejściowej.
  3. Systematyzacja wiedzy. Zdarza Ci się czytać jakieś informacje, których nie potrafisz osadzić w szerszym kontekście? Systematyzacja wiedzy na Kursie do LEK pozwoli Ci uczyć się „warstwowo”, budując kolejne poziomy szczegółowości wiedzy na solidnych fundamentach. LEK to egzamin wymagający dobrego opanowania ogromnych partii materiału z wielu dziedzin, dlatego kluczem do efektywnej nauki i zapamiętania jest regularne powtarzanie. Na naszych kursach każdy dzień nauki, zaczyna się od powtórki materiału. Wykorzystując gotowe zestawy powtórkowe, zadania z ostatnich egzaminów i pytania otwarte, będziesz prowadzić je efektywniej niż kiedykolwiek. To właśnie powtarzanie materiału pozwala na jego strukturyzację i trwałe zapamiętanie – dlatego na Kursie do LEK kładziemy na nie duży nacisk. Celem systematyzacji wiedzy jest doprowadzenie Cię do pewności, że wiedza, którą zdobywasz jest w odpowiedni sposób zorganizowana, w każdym momencie dostępna do użycia i zintegrowana z tym, co już wiesz.
  4. Wspólna nauka. Czy w trakcie nauki zdarza Ci się trafić na wątpliwości lub pytania, których nie potrafisz rozwiązać samodzielnie? A może brakuje Ci nauki wspólnej, z rówieśnikami, znajomymi z roku? Na Kursie do LEK nie będziesz sam(-a)! Na naszej platformie, każdego dnia zobaczysz, ile osób uczy się razem z Tobą. Co najważniejsze – będziesz mieć możliwość kontekstowego zadawania pytań pod slajdami i pytaniami w bazach pytań, na które odpowiada nasz lekarski zespół dydaktyczny oraz inni kursanci. Tylko przez ostatni rok nasi moderatorzy odpowiedzieli na niemal 8000 pytań kursantów! Każda dyskusja zostaje przypięta tam, gdzie zrodziło się pytanie – dzięki temu możesz czerpać z wiedzy pozostawionej w tysiącach merytorycznych komentarzy. Informacje z komentarzy regularnie dodajemy do prezentacji w postaci interaktywnych przypisów, odciążając tym samym moduł dyskusji i pozwalając Ci zdecydować, czy chcesz zapoznać się z jakimś zagadnieniem, czy też nie. Na platformie stale obecni są moderatorzy, którzy nie tylko pomagają w nauce, ale też dbają o aktualizację treści zgodnie z wymaganymi przez CEM źródłami. Na Kursie do LEK możesz uczyć się bezpiecznie, w atmosferze wsparcia, bezpieczeństwa i zaopiekowania wszelkich Twoich pytań i wątpliwości.
  5. Motywacja. Obiecujesz sobie, że zaczniesz uczyć się o 17:00, jest 17:05, więc… czekasz do kolejnej pełnej godziny? A może po prostu masz trudności ze zmotywowaniem się do nauki? Kurs do LEK jest kursem powtórkowym, a nauka z nim – jak każdy inny, duży projekt w naszym życiu – wymaga wysiłku i poświęcenia by osiągnąć upragnione wyniki. Zdajemy sobie sprawę, że nawet przy dobrym planie i nauce z czytelnych i zrozumiałych prezentacji u każdego z nas może dojść do spadku motywacji. Skupiając się na wynikach egzaminów często zapominamy, że uczymy się przede wszystkim dla podniesienia swoich umiejętności i zbudowania wiedzy, które w połączeniu dadzą nam poczucie kompetencji i spokój ducha w pracy zawodowej. Właśnie dlatego na kursie nie tylko dzielimy się wiedzą, ale także wzajemnie się inspirujemy i tworzymy społeczność, która odpowiada na swoje pytania, otwarcie dzieli się swoimi problemami a także poszukuje pomocy edukacyjnej. Na Kursie do LEK codziennie czeka na Ciebie porcja inspiracji w postaci krótkich wykładów oraz wskazówek dotyczących efektywnej nauki tak, by uświadamiając Ci cel pracy z kursem, stale rozwijać wysoką motywację do nauki. Do tego zawsze możesz liczyć na nasz zespół dydaktyczny i edukacyjny, który każdego dnia jest gotowy by odpowiedzieć na pytania i udzielić Ci wsparcia.

Dlaczego podchodzący do LEK najczęściej wybierają WNL?

Prowadząc ​​Kurs do LEK nieustannie dostosowujemy się do oczekiwań naszych kursantów i kursantek – cyklicznie spływają do nas tysiące ocen, które zbieramy po każdej lekcji oraz na poziomie całego kursu, który obecnie oceniany jest na 94 punkty na 100 możliwych! Dzięki opiniom i głosom naszych kursantów, stale udoskonalamy go i wzbogacamy – dodajemy nowe materiały dydaktyczne, prezentacje, ilustracje czy schematy, które pozwalają Wam jeszcze skuteczniej uczyć się do LEKu. Które funkcje kursu nasi kursanci wskazują jako najbardziej pomocne?

  1. Wspomniany wcześniej plan pracy. Dzięki gotowemu planowi nauki, powstałemu na bazie doświadczenia niemal 25 000 kursantów, możesz wygodnie rozłożyć naukę do LEK na 6 miesięcy mając pewność, że do egzaminu zdążysz przerobić cały niezbędny materiał. Na podstawie statystyk naszych absolwentów wiemy, że średnia czasu nauki na Kursie do LEK wyniosła 423 godziny, przy czym zdecydowana większość kursantów uczyła się z nami do dwóch egzaminów LEK na przestrzeni 12 miesięcy. W opiniach pozostawianych zarówno w ankietach ewaluacyjnych, jak i na naszym Facebooku to właśnie plan pracy jest wskazywany jako jedna z najbardziej wartościowych funkcji Portalu WNL.
  2. Mówiąc o Kursie do LEK nie można pominąć najlepiej opracowanej, uwielbianej przez kursantów bazy pytań. Na ostatnich sesjach egzaminacyjnych po raz kolejny odpowiedzi na kontrowersyjne pytania z bazy CEM opracowane przez nas zespół były tymi, które CEM uznawał za prawidłowe. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w realiach, w których o dostaniu się na specjalizację decydują ułamki punktów, każda poprawna odpowiedź jest na wagę złota. W naszej bazie znajdziesz wyjaśnienia do wszystkich pytań, które pozwolą Ci nie tylko je zapamiętać, ale również zrozumieć. Każde pytanie w naszej bazie zawiera precyzyjne oznaczenie, które tłumaczy, dlaczego naszym zdaniem dana odpowiedź jest prawidłowa. Pracując z pytaniami dowiesz się czy odpowiedź została zweryfikowana (czyli opublikowana przez CEM lub zweryfikowana przez nasz zespół w CEM), czy jest sugerowana przez nasz zespół dydaktyczny i na podstawie jakich źródeł. W bazie znajdziesz także filtry pozwalające na wygodną pracę z przedmiotem, którego akurat się uczysz, a także generator losowych próbnych LEKów! Losowe egzaminy generowane są w oparciu o oficjalne wytyczne określone przez CEM. Oznacza to, że dokładnie 70%, czyli 140 pytań na egzaminie próbnym w WNL pochodzi z bazy pytań „Oficjalna baza pytań CEM”. Pozostałe 30% pytań na naszych próbnych egzaminach, pochodzi z pozostałych historycznych pytań LEK. Pytania rozłożone są między przedmioty w takiej samej proporcji jak na prawdziwym egzaminie. Dodatkowo w ramach pytań losowanych z Bazy CEM mechanizm wybiera w pierwszej kolejności pytania, które wcześniej rozwiązałeś(-aś). Natomiast w ramach puli pozostałych pytań będzie wybierał te, które najpewniej są dla Ciebie nowe – wszystko po to, aby jeszcze lepiej zasymulować prawdziwy egzamin.
    Z bazą pytań możesz wygodnie uczyć się kiedy i gdzie chcesz w naszej aplikacji mobilnej, którą możesz pobrać na telefon lub tablet z AppStore i Google Play. Aplikacja jest w pełni zsynchronizowana z bazą pytań na Kursie do LEK – znajdziesz w niej wszystkie wyjaśnienia, komentarze i filtry. Możesz ustawić w niej swój indywidualny plan pracy, który da Ci pewność, że ze wszystkim zdążysz na czas. Co ważne, w aplikacji nie znajdziesz lekcji, prezentacji czy slajdów – te obszerne materiały do nauki nie byłyby w stanie w pełni wyświetlić się na małych ekranach, stąd projektując aplikację, zdecydowaliśmy się rozdzielić bazę pytań od nauki z prezentacjami. Oczywiście, nadal w trakcie rozwiązywania pytań w bazie możecie podejrzeć powiązane slajdy, jednak pełna wersja lekcji dostępna jest dla Ciebie z poziomu przeglądarki.
  3. Potwierdzone wyniki. 97.94%? 97.42%? To wyniki naszych kursantów z ostatniej sesji, którzy zaufali naszej metodyce nauczania i zrealizowali plan nauki Kursu do LEK. Po każdej sesji egzaminacyjnej nasze komunikatory zalewa potok ciepłych słów z wynikami kursantów, zarówno po ich pierwszym, jak i kolejnych podejściach do LEK, którzy nierzadko osiągają najwyższe wyniki na egzaminie w całej Polsce!

Jak uczyć się z Kursem do LEK?

Sposobem pracy, który zalecamy przy Kursie do LEK jest przerobienie po kolei wszystkich obowiązkowych lekcji (łącznie z rozwiązaniem zamieszczonych w nich zestawów wyselekcjonowanych tematycznie pytań z LEK), a następnie, dopiero po przerobieniu wszystkich obowiązkowych lekcji – rozpoczęcie samodzielnej pracy z bazą pytań (w tym bazą CEM). Dzięki temu w pełni skorzystasz z bazy pytań jako sposobu na zlokalizowanie braków w wiedzy oraz usystematyzowanie jej pod egzamin. Idąc tą kolejnością działań na etapie pracy z zadaniami będziesz mieć już solidne podstawy teoretyczne – co jest kluczowe dla poradzenia sobie z 30% pytań pochodzącymi spoza oficjalnej bazy, a często ważącymi na wynikach z egzaminu i dostaniu się na wymarzoną specjalizację.

Na Kursie do LEK lekcje są stworzone z myślą o intensywnej nauce, która ma charakter systematyzujący wiedzę. Prezentacje są obszerne, a realizacja jednej lekcji zajmuje od 4 do 6 godzin nauki. Kurs do LEK posiada także opcję wyboru dwóch trybów nauki – o których więcej za chwile. Dzięki temu rozwiązaniu, tempo i intensywność pracy jest automatycznie dostosowywana do Twoich potrzeb i sprzyja osiągnięciu celów edukacyjnych, bez dodatkowej presji.

Jeśli uczysz się do egzaminu końcowego, zalecamy Ci wybór trybu „Podejście do kursu”, który umożliwi Ci systematyczne przygotowanie się i uzyskanie certyfikatu ukończenia kursu. W tym trybie ustawiasz swój cel edukacyjny, czyli konkretną sesję egzaminacyjną, a Portal robi za Ciebie całą resztę – pomoże Ci zoptymalizować plan pracy, wygeneruje cykliczne raporty na temat Twojej efektywności nauki na kursie i podpowie, jak najlepiej wykorzystywać czas na platformie.

Jeśli uczysz się na studiach lub chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów od samego początku nauki – tryb „Swobodny dostęp” będzie lepszym wyborem. Umożliwia on wykorzystanie kursu wedle własnej potrzeby, niczym zbioru elektronicznych podręczników. Ten tryb polecamy wszystkim, którzy mają własny pomysł na przygotowanie się do LEKu, a z Portalu chcą korzystać swobodnie – wybierając materiały, które w danej chwili chcą powtórzyć, lub pracując z bazami pytań.

Nasza metodyka znajduje swoje odzwierciedlenie w konstrukcji lekcji na kursie. Duży nacisk kładziemy na powtórki. Poprzez pracę z gotowymi zestawami, które rozwiązujesz wiele razy co kilka lekcji, sprawdzasz swoją wiedzę i powtarzasz najważniejsze zagadnienia. Na początku kursu zestawów powtórkowych jest niewiele, jednak z biegiem czasu systematyzacja wiedzy staje się głównym etapem w toku realizacji lekcji. W ramach powtórek pracujesz z pytaniami otwartymi i albumem map myśli lub własnymi notatkami, samodzielnie odpowiadając sobie “w głowie” na pytania, dotyczące najważniejszych zagadnień z lekcji, weryfikowanych na egzaminie. Po odtwórkach czekają Cię pytania weryfikujące – codzienna porcja pytań zamkniętych, których celem jest weryfikacja zrozumienia kluczowych zagadnień poruszonych w lekcji. Taka forma pozwala także na oswojenie się z formą egzaminu końcowego.

Następny etap lekcji to kompleksowa prezentacja, która pozwala Ci poznać (i/lub powtórzyć) zagadnienia teoretyczne, niezbędne do egzaminu. To tutaj wydarza się pierwszy kontakt z nowym materiałem. W ramach tego etapu lekcji czytasz i poznajesz treści, tworzysz własne notatki w albumie map myśli, odsłuchujesz wyobrażenia i bajki, budując wizualizacje dla swojej wiedzy. We wszystkich prezentacjach znajdziesz także bibliografię i erraty. Dzięki temu, nawet przy długotrwałej nauce masz pewność, że żadne zmiany wynikające z aktualizacji Ci nie umkną.

Podsumowanie

Udoskonalanie i cykliczne rozbudowywanie Kursu do LEK jest dla nas nieustannym wyzwaniem, którego realizacja przynosi całemu zespołowi WNL wiele radości.

We wszelkie narzędzia pozwalające nam lepiej rozumieć proces nauki, a Wam korzystanie z platformy wkładamy mnóstwo pracy i serca.

Sumarycznie – im skuteczniejsze, lepsze, bardziej intuicyjne rozwiązanie, tym lepsze Wasze wyniki, silniejsze poczucie kompetencji zawodowych i płynniejsze wejście w samodzielną praktykę. A to od początku tworzenia Medycznego Portalu Edukacyjnego Więcej niż LEK jest dla nas najważniejsze.

W tym miejscu serdecznie zapraszamy Was do nauki do LEK/LDEK na portalu Więcej niż LEK. Jeśli szukacie sprawdzonego rozwiązania, które zapewni Wam spokojną i bezpieczną naukę oraz dostarczy przejrzystych materiałów merytorycznych i najlepiej opracowaną bazę pytań CEM, pozwoli zadawać nieograniczoną liczbę pytań wszędzie tam, gdzie będziecie mieli wątpliwości… to nie mogliście lepiej trafić.

Już teraz możecie bezpłatnie sprawdzić DEMO Kursu do LEK

Do zobaczenia na Portalu!