Spis treści
Portal PUE ZUS
PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych to narzędzie, które umożliwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za jego pośrednictwem można m.in. przeglądać dane zgromadzone w ZUS, przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski, czy też umawiać się na wizyty w jednostce ZUS. W przypadku lekarzy platforma ta umożliwia dodatkowo wystawianie elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Warto w tym miejscu podkreślić, że od 1 grudnia 2018 r. nie ma już możliwości wypisywania zwolnień w tradycyjnej papierowej formie. Oznacza to, że każdy lekarz uprawniony do wystawiania zwolnień lekarskich ma obowiązek korzystać ze służących do tego elektronicznych formularzy. Aby mieć do nich dostęp, konieczne jest założenie profilu na PUE ZUS, o czym przeczytasz w kolejnych akapitach.Utworzenie konta
W celu utworzenia konta na PUE ZUS wejdź na stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i znajdź przycisk „Zarejestruj w PUE”.

- Zarejestruj profil dla Ciebie – jest to tradycyjna forma rejestracji, podczas której musisz podać swoje imię, nazwisko, numer PESEL, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego, a następnie ustalić hasło. Minusem tej metody jest konieczność osobistego zgłoszenia się do dowolnej placówki ZUS w ciągu 7 dni od rejestracji konta w celu potwierdzenia swojej tożsamości (za pomocą dowodu osobistego lub paszportu).
- Zarejestruj profil poprzez Profil Zaufany lub login.gov.pl – to jedna z bezpłatnych metod rejestracji. Aby uzyskać Profil Zaufany, należy złożyć wniosek na stronie internetowej www.pz.gov.pl, a następnie potwierdzić swoją tożsamość w urzędzie skarbowym, w dowolnej placówce ZUS, urzędzie miasta lub gminy bądź za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli posiadasz już Profil Zaufany podczas rejestracji profilu na PUE ZUS, część Twoich danych w formularzu elektronicznym uzupełni się automatycznie. Następnie musisz ustalić hasło. Opcjonalnie możesz w tym miejscu zdecydować się na rejestrację przy użyciu e-dowodu.
- Zarejestruj profil poprzez Twój kwalifikowany podpis elektroniczny – uzyskanie takiego podpisu jest płatne, a cena zależy m.in. od długości jego okresu ważności. Można go uzyskać w centrum certyfikacji. Następnie proces rejestracji przebiega jak w poprzednim punkcie.
- Zarejestruj profil poprzez Twoją bankowość elektroniczną – to kolejny bezpłatny sposób rejestracji. Po wybraniu tej metody przejdziesz do listy placówek, które współpracują z PUE ZUS. Niestety na ten moment ich liczba jest ograniczona i istnieje ryzyko, że nie znajdziesz wśród nich swojego banku. Po wybraniu bankowości elektronicznej proces rejestracji przebiega analogicznie jak w poprzednich punktach.



Panel „Lekarz”
Aby móc wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, potrzebujesz zdobyć do tego specjalne uprawnienia. Jeśli po zalogowaniu do platformy PUE ZUS na swoim profilu nie znajdziesz zakładki „Lekarz”, oznacza to, że na ten moment jeszcze ich nie posiadasz. W celu ich uzyskania należy wypełnić wniosek FZLA i złożyć go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić to osobiście, przez internet lub listownie. Poniżej pokrótce opisałam każdą z tych metod.- Uzyskiwanie uprawnień przez internet – jest to najprostszy i najszybszy spośród opisanych sposobów. W pierwszej kolejności zaloguj się na platformę, a następnie wejdź w zakładkę „Ubezpieczony”. Z menu bocznego wybierz „Usługi – katalog usług elektronicznych” i naciśnij przycisk „Pokaż”.










- Uzyskiwanie uprawnień osobiście – jeśli wybierzesz tę metodę, musisz skompletować kilka dokumentów. Tutaj również potrzebny Ci będzie wniosek FZLA. Możesz go pobrać ze strony internetowej ZUS lub wydrukować po uprzednim wypełnieniu na profilu PUE ZUS. Oprócz wniosku potrzebujesz również kopię Prawa Wykonywania Zawodu potwierdzoną za zgodność z oryginałem oraz dowód osobisty. Z tymi trzema dokumentami należy zgłosić się osobiście do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Decyzja wydawana jest niezwłocznie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną. Sposób jej odbioru można ustalić tak samo jak w poprzednim podpunkcie – przez zmianę ustawień konta na profilu PUE ZUS.
- Uzyskiwanie uprawnień listownie – jest to ostatni sposób, w jaki można uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Aby to zrobić, potrzebujesz jedynie wniosek FZLA (pobrany ze strony internetowej ZUS lub wypełniony elektronicznie i wydrukowany z platformy PUE ZUS) oraz kserokopię Prawa Wykonywania Zawodu potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Dokumenty te należy następnie przesłać do dowolnej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Czas oczekiwania na wydanie decyzji oraz sposób jej odbioru są analogiczne jak w poprzednich podpunktach.
Certyfikat ZUS
Warto wiedzieć, że certyfikat ZUS nie jest niezbędny do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Takie zaświadczenia można bowiem podpisać na cztery różne sposoby – za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu osobistego, podpisu kwalifikowanego lub właśnie przy użyciu certyfikatu ZUS. Mimo to zdecydowałam się opisać tutaj pokrótce zasady generowania certyfikatu, ponieważ stanowi on przydatne narzędzie, umożliwiające autoryzowanie również kilku innych dokumentów pochodzących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to:- ZUS FZLA – wniosek o uzyskanie uprawnień do wystawiania zaświadczeń lekarskich
- AZLA – wniosek o anulowanie zwolnienia lekarskiego
- UZLA – wniosek o unieważnienie pobranych wcześniej numerów – pustych druków ZLA, które wypełnia się w przypadku braku dostępu do platformy elektronicznej
- ZUS PR-4 – wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS

- okres ważności certyfikatu
- numer certyfikatu
- wyszczególnione sytuacje, w których należy unieważnić certyfikat
- przycisk „Chcę pobrać certyfikat”
- przycisk „Chcę unieważnić certyfikat”
- regulamin
Wystawianie zwolnienia
W tym momencie masz już wszystkie narzędzia potrzebne do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Nadeszła więc pora, aby dokładnie opisać, jak to zrobić. W pierwszej kolejności ponownie zaloguj się do PUE ZUS i wejdź w zakładkę „Lekarz”, a następnie z menu bocznego wybierz „Wystawienie zaświadczenia ZUS ZLA”.




- A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed tą przerwą
- B – to niezdolność do pracy w okresie ciąży
- C – to niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu
- D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą
- E – to niezdolność do pracy spowodowana chorobą, która powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku choroby, której okres wylęgania się jest dłuższy niż 14 dni





Anulowanie zwolnienia
Może się zdarzyć, że wystawisz zaświadczenie zawierające błędne dane. Wystarczy drobna pomyłka taka, jak np. niewłaściwy adres pobytu pacjenta lub nieprawidłowy przedział czasowy zwolnienia, aby dokument ten został uznany za nieważny. Na szczęście nie oznacza to od razu konieczności wyjaśniania sprawy osobiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społeczny. Platforma PUE ZUS oferuje możliwość anulowania wystawionego zaświadczenia drogą elektroniczną. Aby to zrobić, ponownie zaloguj się na swój profil PUE ZUS, wejdź w zakładkę „Lekarz” i w menu bocznym znajdź „Przegląd zaświadczeń lekarskich”.
- błąd systemu
- błąd w danych adresowych ubezpieczonego
- błąd w danych dotyczących niezdolności do pracy
- błąd w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego
- błąd w danych miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych
- błąd w danych płatnika składek
- inny powód



- dane osoby ubezpieczonej
- adres osoby ubezpieczonej
- dane lekarza anulującego zwolnienie
- dane dotyczące anulowanego zaświadczenia lekarskiego, w tym również powód anulowania
- dane dotyczące ewentualnego nowego zaświadczenia lekarskiego wystawionego w miejsce poprzedniego
- puste miejsce na opcjonalne wpisanie dodatkowych informacji dla osoby ubezpieczonej
Najczęściej zadawane pytania
Powyżej opisałam krok po kroku zasady zakładania profilu PUE ZUS, wystawiania zaświadczeń lekarskich oraz ich anulowania. Domyślam się jednak, że zawarte w poprzednich akapitach informacje nie wyczerpują obszernego tematu, jakim są elektroniczne zwolnienia lekarskie. Jeżeli do tej pory nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, ta część poradnika powstała właśnie dla Ciebie. Zajmę się tutaj opisaniem kilku najczęstszych problemów, które pojawiają się w trakcie wystawiania e-ZLA.Czy mogę wystawić zwolnienie lekarskie w formie papierowej, np. w trakcie wizyty domowej?
Od 1 grudnia 2018 r. wszystkie zwolnienia lekarskie mają formę elektroniczną. Może się jednak zdarzyć, że z przyczyn niezależnych od Ciebie nie będziesz mieć dostępu do internetu lub do certyfikatu ZUS, Profilu Zaufanego ePUAP bądź innego podpisu elektronicznego (np. podczas wizyty domowej). Wówczas wystawienie e-ZLA staje się niemożliwe. Na szczęście ZUS przewidział taką sytuację i możesz to zrobić w późniejszym terminie. W trakcie wizyty musisz jedynie przekazać pacjentowi specjalny papierowy formularz z zaświadczeniem lekarskim wraz z Twoim podpisem i pieczątką. Takie formularze znajdziesz na profilu PUE ZUS w panelu „Lekarz” w zakładce „Formularze ZUS ZLA”. Jednorazowo możesz mieć przy sobie do 150 takich pustych zaświadczeń. Pamiętaj! Wystawione w ten sposób zwolnienie musisz następnie przenieść do systemu elektronicznego w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych. W przypadku gdy w ciągu tych 3 dni nadal nie będziesz mieć możliwości wprowadzić zaświadczenia do PUE ZUS, dostaniesz na to dodatkowe 3 dni robocze od ustania przyczyny, która przeszkodziła Ci w umieszczeniu zwolnienia na platformie.Kiedy należy wydrukować zwolnienie i przekazać je pacjentowi?
Są tylko dwa przypadki, w których musisz wydrukować e-ZLA i wręczyć je pacjentowi. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której pracodawca Twojego pacjenta nie posiada konta na PUE ZUS – system poinformuje Cię o tym w trakcie wystawiania zwolnienia. Masz również obowiązek wydrukować zaświadczenie lekarskie każdorazowo, gdy poprosi Cię o to pacjent. Nie zapomnij, aby taki wydruk własnoręcznie podpisać i przystawić pieczątkę. Czy system podpowiada łączną ilość okresu zasiłkowego u danego pacjenta przy wystawianiu kolejnego zwolnienia lekarskiego? Platforma PUE ZUS nie udostępnia takiej funkcjonalności. Jedynie płatnik ZUS posiada wszystkie niezbędne informacje umożliwiające określenie okresu zasiłkowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że sam fakt wystawiania zwolnienia lekarskiego nie oznacza automatycznie, że czas jego trwania wliczy się do okresu zasiłkowego. Przedział czasowy zaświadczenia może bowiem dotyczyć np. urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego lub okresu wyczekiwania. Nie wiadomo również, czy ZUS przyzna prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby. Poza tym nie należy zapominać, że do okresu zasiłkowego wliczane są wszystkie zwolnienia lekarskie, które dla danego pacjenta wystawiają lekarze różnych specjalności.Czy mogę wpisać do PUE ZUS dane mojego pacjenta bez wystawiania e-ZLA?
Tak, jest taka możliwość. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wyszukasz dane pacjenta, ale zrezygnujesz z wystawienia zwolnienia lekarskiego, informacja o tym fakcie zostanie do niego przekazana. Oznacza to, że na profil PUE ZUS ubezpieczonego trafi zawiadomienie o uzyskaniu dostępu do jego danych osobowych. Jeśli osoba ta uzna, że w ten sposób naruszono jej prywatność, może złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.Podsumowanie
To już koniec poradnika dotyczącego zasad wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Mam nadzieję, że zawarte w nim informacje pozwolą Ci lepiej przygotować się do pierwszych dni pracy w szpitalu lub poradni. Wystawianie e-ZLA za pomocą platformy PUE ZUS jest dość proste i w dużej mierze intuicyjne, ale początkowa nieznajomość systemu może nieco utrudniać ten proces. Liczę, że artykuł ten wraz z zamieszczonymi w nim zrzutami ekranu znacząco Ci to ułatwi. Jeśli jednak nadal wciąż masz wątpliwości dotyczące wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamieszczono tam obszerną listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.Źródła:
- Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym Platforma Usług Elektronicznych;
- Profil Zaufany;
- e-Dowód;
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
- Bezpłatny certyfikat z ZUS – prezentacja;
- Wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich – ulotka;